Amazon FBA nedir, Amazon FBA nasıl yapılır? Bugünlerde revaçta olan bir konudur. Sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vereceğim. Amazon FBA kelimesinin İngilizce açılımı “Fullfilment by Amazon” olmuştur. Ürünlerinizi satmak için mükemmel bir sistemdir. Satış sırasında yapmanız gereken birçok aşamayı Amazon’un sizin yerinize yaptığı bir e-ticaret programıdır. Bu sistemde bir depo, dükkan ve personel gerekmeksizin internet üzerinden rahatlıkça satış yapabileceğiniz bir kurgu kurulmuştur.

Amazon FBA işlemlerine başlamak için bizden web tasarım hizmeti satın alabilirsiniz.

Günümüzde 2.5 milyondan fazla kişi bu sistem ile Amazon üzerinde satış yapmakta ve para kazanmaktadır. Amazonda en çok satış yapan ilk 10.000 satıcısının %66’sı Amazon FBA kullanarak satış yapmaktadır. Yaklaşık olarak 25,000 kullanıcı bu sistem ile yıllık 1 milyon dolar satış hacmine ulaşabilmektedir. Amazon bu sistem ile ticaret ve perakende satış alanında devrim niteliğinde bir harekete imza atmıştır. Amazon FBA ile dijital platform üzerinde mağaza sahibi olmak pek çok avantaj sağlıyor. Avantajlı bir sistem olan Amazon FBA nedir sorusunun detaylarına inelim.

Yeni Nesil E-ticaret Amazon FBA Nedir? Amazon FBA nasıl yapılır?

amazon fba yapmak

Amazon FBA, amazon tarafından ortaya çıkarılan bir e-ticaret sistemidir. Amazon FBA sisteminde satış esnasındaki ürünün stoklanması, ürünün kargolanması, müşteri hizmetleri ve iade süreçleri gibi işlemleri Amazon tarafından gerçekleşmektedir. Size sadece satacağınız ürünleri seçmeli ve fiyatlarını belirlemelisiniz. E-ticaret stratejilerinizi yönetmek size kalır. Amazon FBA sistemi ile satışmak yapmabilmek için izlemeniz gereken bazı prosedürler vardır. Bu prosedürler sırasıyla şu şekildedir;

  • Hesap Oluşturma: Amazon FBA sistemine bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Hesap oluşturmadan hiç bir işlem yapamazsınız.
  • Ürünlerin Listelenmesi ve Araştırarak Analiz Etme: Amazon’da satmak istediğiniz ürünleri seçerek listeleyin. Bu noktada ne satmak istediğiniz ve ne kadar satmak istediğiniz sizin tercihiniz olur. Fakat amazonda bir çok ürün bulunmaktadır. 12 milyondan fazla ürünün bulduğu Amazon içerisinde pazar araştırmasını iyi yapmak gerekir. Çünkü müşterilerinizin dikkatini çekecek doğru ürünü bulmak zorundasınız. Doğru ürünü bulmak için çok araştırma yapmalısınız. Bunlar için bir çok araştırma yöntemi vardır. Satmak istediğiniz ürünlerin piyasasını artırarak o ürünün piyasadaki yerini ve rakiplerini çok kapsamlı bir şekilde analiz etmelisiniz.
  • Ürünlerinizin Amazon Depolarına Ulaştırılması ve Depolanması: Amazon, depolama işini sizin yerinize yapacaktır. Stoklayacak ve ürünlere barkod basacaktır. Bu Amazon FBA sisteminin en büyük avantajlarındandır. Amazon depolarında size bir bölüm ayırır ve envanter haline getirir. Ardından da barkodlar ve depolar. Ürününüze bir zarar gelmesi durumunda bu zarar Amazon tarafından karşılanır.
  • Ürününün Kargo Süreci: Ürününüz satıldığında, Amazon sizin için ürünü paketler ve müşteriye kargolar. Bu aşamada ürünün müşteriye ulaşma sürecini takip ederek müşteri memnuniyetini sağlar.

Amazon FBA Avantajları Nelerdir?

amazon fba avantajları
  • Amazon FBA aracılığıyla ürün depolama sorunu yaşamazsınız. Kira, personel ve sigorta gibi masraf kalemleriniz olmaz.
  • Amazon FBA analitik verileri ile sanal mağazanız hakkında pek çok bilgiler verir. Bu sayede satış stratejilerinizi bu bilgilere göre yönlendirirsiniz.
  • E-ticarette kargo ve ürünün müşteriye ulaşma sürecini Amazon sizin yerinize edip, gereken neyse yapar. Müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede sağlamaya çalışır.
  • Amazon ürünlerinizi kendi üretmiş olduğu kargo paketleriyle yollar ve profesyonel bir hizmet sağlar. Müşteriye güven hissi verir.
  • Amazon sizin için iade işlerini de yürütmektedir. Buda sizin işinizi çok rahatlatacaktır.
  • Amazon’un 7/24 çalışan müşteri hizmetleri, yaşanabilecek sorunları çözebilmektedir.

Amazon FBA Ücreti Ne Kadar?

amazon fba ücreti

Amazon iki farklı üyelik paketi sunar. Bunlardan birisi “bireysel paket” diğeri ise “profesyonel pakettir”. Satışlarınızın büyüklüğüne göre bu paketlerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Amazon FBA bireysel paket ayda en fazla 40 ürün satma hakkı verir. Bu paket için Amazon sattığınız ürün başına ücret alır.

Amazon FBA profesyonel pakette ürün satma sınırlaması yoktur, istediğiniz kadar ürün satabilirsiniz. Ürünlerinize öne çıkartma uygulayabilirsiniz. Amazon’un analitik verilerini kullanarak stratejileriniz bu bilgiler doğrultusunda hazırlayabilir, pazar-fiyat karşılaştırmaları yapabilir ve müşteri geri bildirimleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz. Ürünlerinize “ücretsiz kargo” avantajı yada kampanyalar düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Instagram‘dan bizi takip edebilirsiniz. Diğer blog yazılarımızı okumak isterseniz buradan geri dönüş yapabilirsiniz.