Bu gün size farklı bir konu işlemek istedim. Foto manipülasyon nedir? sorusunu cevaplamak istedim. Foto manipülasyon ile reklam için bir çok fotoğraf düzenleriz. Bu düzenleme bir üst seviyeye çıktığında buna foto manipülasyon denir. Yani fotoğrafı alıp farklı yönlere çekmeye denir. Bambaşka dünyalara kapı açmaktır. Bir diğer adı ise fotoşop.

Foto manipülasyon sayesinde vermiş olduğumuz hizmetler:

Fotoğrafları üzerinden oynama yapılarak, yeni ve tamamen farklı mesajlar ileten fotoğraflar haline getirmektir. İletmek istediğiniz mesajı fotoğraf üzerine işlemekte denebilir.

Bunu türlü türlü yöntemlerle yapabilirsiniz. Bunu siz karar verirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. Tabii ki de bu iş hayal gücü gerektiren bir iştir. Hayal gücünüz ne kadar güçlü ise sizde o kadar yaratıcı ve vurucu anlam içeren foto manipülasyon uygulanmış fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Foto manipülasyon uygulaması bir fotoğraf üstüne de yapılabilir. Birden fazla fotoğraf birleştirilerek de yapılabilir. Bu uygulama ile sade bir fotoğrafı alıp bambaşka yönlere çekebilir ve farklı mesajlar ve anlamlar içermesini sağlayabilirsiniz. Bu yolla hazırlayacağınız fotoğraflar vurucu anlamlar içererek daha hızlı bir şekilde karşı tarafa iletilebilir.

Bu yöntem mesaj iletmek ve bir konuyu anlatmak için mükemmel bir araçtır. Yaratıcılığınıza ve kendinize güveniyorsanız, mutlaka deneyin. Mükemmel sonuçlar alacağınıza eminim. Lucror tasarım olarak bunu bir çok tasarımımızda uygulamaktayız. Çalışmalarımızı ve bizi takip etmek isterseniz, hadi durmayın. Biz her zaman Instagram’da da yer almaktayız. Bizi mutlaka takip edin.

Foto manipülasyon Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

foto manipülasyon nasıl

Fotomanipülasyon yöntemiyle fotoğraflar üzerinde oynama yaparak, fotoğraflara çok farklı bir yön veririz. Bu yön ile çok farklı mesajlar ve anlamlar iletir. Yaratıcılığı kullanarak oynama yaptığımız fotoğraflar sayesinde karşı tarafa iletilmesi gereken mesaj çok hızlı bir şekilde iletilir.

Ancak Fotomanipülasyon uygulamak için bazı dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bunlar ışık uyumu, perspektif uyumu, çözünürlük uyumu gibi durumlardır ve çok dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdırlar. Bu sayede birden fazla fotoğrafı birleştirerek mükemmel foto manipülasyonlar yapmış olursunuz. Foto manipülasyon çalışmaları sırasıyla ışık uyumu, perspektif uyumu ve çözünürlük uyumu olmuştur.

1. Işık uyumu

Günün farklı saatlerinde çekilen fotoğraflar doğal olarak ışık uyumundan bahsetmek zordur. Işık uyumu olan fotoğraflar seçmeniz işinizi daha kolaylaştırmış olacaktır. Birleştireceğiniz fotoğrafların ışık uyumu çok önemlidir.

2. Perspektif Uyumu

Işık uyumunda olduğu gibi farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları da birleştirmekte zorluk çekersiniz. Seçimlerinizde aynı açıdan çekilmiş fotoğrafları kullanılmasında fayda var.

3. Çözünürlük Uyumu

Farklı çözünürlüğü sahip fotoğrafları birleştirmeye çalışırsanız, uyumsuz birbiri içine geçmemiş ve birleşememiş bir foto manipülasyon uygulaması elde edersiniz. Bu uyum çok önemlidir. Bu uyumsuzluk nedeni ile piksel bozuklukları da oluşur.

Son olarak bu uygulamada hayal gücü çok önemlidir. Hayal gücünüzü araştırarak yeni şeyler öğrenerek besleyebilirsiniz. Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Grafik tasarım blog sayfamızı da takip etmeyi unutmayın. Umarım işinize yaramıştır.