Değerli müşterilerimiz, okurlarımız ve geleceğin tasarımcıları. Bu gün sizlere grafik tasarım hakkında bir takım bilgiler aktaracağım. Sıkı tutunun çünkü en önemli soruyla hız kesmeden başlıyoruz.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım nedir? Bu soru aslında cevabını bildiğimiz ancak kelimelere dökemediğimiz bir kavrama işaret ediyor. Öyleyse tanımını yapalım. Bir görseli ya da yazıyı belirlenen hedef kitlelere ulaştırmak için herhangi bir düzlem üzerine iki boyutlu veya üç boyutlu olarak yapılan logo, afiş, billboard, kitap gibi yaratıcılık gerektiren tasarımlardan oluşan eğitim ve bilim dalına grafik tasarım denir.

Geçmişten günümüze kadar durmadan gelişerek gelen bu bilim dalı çok eski zamanlarda mağara duvarlarına yapılan çizimlerde kendini göstermiştir. Eski çağlardan günümüze gelen duvar resimleri bunlara en iyi örnektir. Ancak aslen sanayi devrimi ile grafik tasarım büyük bir yükselişe geçmiştir. Elbette grafik tasarım ile beraber yaratıcılıkta yükselişe geçmiştir. Umarım sizler için anlaşılır bir şekilde grafik tasarım nedir sorusunun cevabını açıklayabilmişimdir.

Grafik Tasarımın Tarihi

Grafik tasarımın tarihi nedir? Mağara örneğindeki gibi insanoğlu var olduğu günden bu güne kadar sürekli kendini anlatabilme çabası içinde olmuştur. Grafik tasarımda insanlığın var oluşu ile beraber var olmuştur. Örneğin eski çağlarda yapılmış olan duvar resimleri, ilk grafikerlerin tasarımlarıdır. Grafik tasarımın o çağlarda başlamaktadır. Ancak bildiğimiz grafik tasarımın gerçek doğuş zamanı, sanayi devriminin gerçekleşmesi ile olmuştur. Ardından da küreselleşme ile beraber büyümüştür. Grafik tasarım tarihini de okuyarak grafik tasarım nedir sorusunun cevabını kediniz de rahatça anlayabileceksiniz.

Bir Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarımcı ne iş yapar? Bu soruyu cevaplamaya başlamadan önce şunu hemen belirtelim. Grafik tasarımcı olmak için ilk önce grafik tasarım lisans mezunu olunmalı ya da grafik tasarım kurslarına gidilmiş olunmalı. Bu kurslar fiziksel olabileceği gibi online da olabilir. Udemy gibi kaynaklar bunun için var.

Grafik tasarımcı bir sanatçıdır. Toplumun zevklerine hitap ederek istediği duyguyu, fikri ve düşünceyi görsel sanatlar yardımıyla hedef kitlesine geçirir. Bunu video ve görsel şeklinde yapar.

Grafik Tasarımda Hangi Programlar Kullanılır?

Lucror Tasarım olarak grafik tasarım, 2d animasyon, sosyal medya yönetimi gibi çeşitli dallarda sizlere hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti verirken dünyaca ünlü bazı lisanslı programlar kullanmaktayız. Bu programlar sırası ile adobe photoshop, illustrator, after effects ve premier pro.

Sizlere iyi hizmet verebilmek için durmadan çalışıyoruz. Kendimizi her dakika geliştirerek yeniliklere açık bir firma olmaya özen gösteriyoruz.

Grafik Tasarımcının Sorumlulukları Nelerdir?

Bir grafik tasarımcının sorumlulukları vardır. Grafik tasarımcının sorumlulukları nelerdir sorusunu bir grafik tasarımcı olarak sizlere yanıtlamak isterim.

Grafik tasarımcının en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri tasarımının vermesi gereken mesajı en iyi şekilde vermesini sağlamaktır. Mesaj içermeyen bir tasarım, görsel olarak güzel olmaktan ileriye gidemez. Unutulur ve kaybolur gider. Kalıcı olabilmek için bir mesaj iletmesi gerekir. Bu mesajın kısa ve öz bir şekilde karşı tarafa iletmesi önemlidir. Müşteri tarafından önerilen değişiklik, tasarımda uygulamalıdır. Tasarım hazırlanırken müşterinin gözünden bakılmalıdır. Grafiker, hazırlamayı planladığı tasarımı, dünya trendlerine uygun bir şekilde tasarlamalıdır.

2021 Grafik Tasarım Trendleri

Bu yazımda sizlere 2021 grafik tasarım trendlerinden bahsedeceğim. 2021 yılında bir çok trend ortaya çıktı, bunlardan bazılarını dilim döndüğünce sizlere anlatacağım.

1. 3B Derinlik ve Gerçeklik

2020 yılında 3d trendi zirveye ulaşmıştı. 2021 yılında da zirveden inmeyecek gibi duruyor. Modern yazılım yetenekleri sayesinde bu yılda daha kaliteli 3d grafik tasarımlar göreceğiz.

2. Tek Renkli

2017 yılında gelen çift ton trend çılgınlığı yerini artık tek renklere bıraktı. 2021 yılında çoğunlukla tek renk üzerine daha basit tasarımlarla karşılaşacağız.

3. Parlak Metaller

Son yıllarda metalik malzemeler ve tasarımlar, marka kimliği ve ürün tasarımı için son dönemde trendler arasına girmişlerdir. Bu tasarımlar için minimal bir yaklaşım gereklidir.

4. Tipografi Çılgınlığı

Tasarımcı yenilikçi ve modern bir tasarım için tipografi seçiminde saatlerini harcar. Tipografinin 2021 yılında tam anlamıyla çılgına dönmesi bekleniyor.

Güzel güller, geometrik şekiller ve daha yaratıcı ögelerle süslenmiş tipografi kullanımları ile dikkatleri topluyorlar. 2020’de sanatsal tipografi gerçekten göz alıcı olacak.

5. Görüntü ve Metin Maskesi

Görüntüleme ve metin maskeleme 2021’de oldukça modern hale gelecektir. Hatta belki de önümüzdeki 10 yılın.

6. Hat Sanatı

Hat sanatı özünde, şematik ve basitleştirilmiş bir çizimdir. Kavram ve fikirleri mükemmel bir şekilde iletmeye yarayan bir araçtır. 2020 trendleri arasına girecektir.

7. Çizim ve Fotoğraf Kolaj

Grafik tasarımda doodling, illüstrasyon dünyasında bir trend olarak başladı. Ancak zamanla web üzerindeki çizim ve fotoğraf kolaj, tasarımlarda sık sık gördüğünüz bir hit haline geldi.

8. Basitleştirilmiş Çizimler

2021 yılında tasarılarınızda basitleştirilmiş çizimler en iyi seçim olacaktır. Tasarımcılar fikirleri iletmek için çizimleri kullanırlar. Bu çizimler 2021 yılında basit olacaktır. Bu sayede çok basit ve hızlı bir şekilde fikirler, karşı tarafa iletilebilecek.

9. İzometrik Çizimler

İzometrik çizimler yıllardır kullanılmaktadır. Bir çok dönüşümden geçmiştir. Genellikle infographic tasarımı, web tasarımı ve sunum tasarımlarında kullanılırlar. 2020’de hareket her şeydir.

İzometrik çizimler, animasyonlu ve etkileyici görsele dönüşüyor.

10. Vintage Tarzı

50’ler tasarımcılar için inanılmaz bir ilham kaynağıdır. Toprak renk nüansları ve elle çizilmiş mürekkep resimleri kullanarak, 50’li yılların tasarımlarını yaratabilirsiniz. Bu tasarımlar ev hissi uyandıran kompozisyonlar yaratıyor.

Vintage tarzı genellikle marka kimliği ve ambalaj tasarımlarında, tipografi ve yazı olarak kullanılmaktadır.

11. Desenler ve Dokular

Şu dönemde desen ve doku kullanımlarında artış başladı. Ancak geleneksel olarak kullanılmaları gerekmiyor. Birkaç tasarımın bir tasarımda veya sadece ekranı kaplayan desen bölümlerinin birleştirilmesi, 2021 normlarından olacak.

12. Geometrik Tasarımlar

Grafik tasarımda genel geometrik tasarımlar bir alt tür olarak yer almaktadırlar. Ünlü grafik tasarımcılar geometrik tasarımlar ile sadeliği hedeflediğinden, düz geometrik şekiller kullanmak, 2021 trendleri arasında yer alacak.

13. Sıvılar

Geometrik şekillerin aksine, sıvı şekiller yaratıcılığı, çevikliği ve hareketi simgelerler. Sıvılar tasarımcının elde etmek istediği pürüzsüz ve yumuşak bir görünümü elde etmesinde yardımcı olur. 2021 yılında trendler arasında yer alacaktır.