Grafik Tasarım nedir?

Grafik Tasarım nedir?

Grafik tasarım nedir? Sorusu aslında bildiğimiz ancak kelimelere dökemediğimiz bir kavramdır. Bir görseli ya da yazıyı belirlenen hedef kitlelere ulaştırmak için herhangi bir düzlem üzerine iki boyutlu veya üç boyutlu olarak yapılan logo, afiş, bilboard, kitap gibi yaratıcılık gerektiren tasarımlardan oluşan eğitim ve bilim dalına grafik tasarım denir.

Grafik Tasarım
Yaratıcı ol

Geçmişten günümüze kadar durmadan gelişerek gelen bu bilim dalı çok eski zamanlarda duvarlara yapılan tasarımlarla kendini göstermiştir. Eski çağlardan günümüze gelen duvar resimleri bunlara en iyi örnektir. Sanayi devrimi ile grafik tasarım büyük bir yükselişe geçmiştir. Grafik tasarım ile beraber yaratıcılıkta yükselişe geçmiştir. Umarım size grafik tasarım nedir? sorusuna en iyi şekilde cevaplandırmıştır.

Grafik Tasarımın Tarihi

Grafik tasarım Tarihi

Grafik tasarım nedir? Başlığı altında sizlere bahsettiğim gibi insanoğlu var olduğu günden bu güne kadar sürekli kendini anlatabilme çabasının içinde yer almıştır. Grafik tasarımda insanlığın var oluşu ile beraber var olmuştur. Örneğin eski çağlarda yapılmış olan duvar resimleri belkide ilk grafikerlerin tasarımlarıdır. Grafik tasarımın o çağlarda başlamaktadır. Ancak grafik tasarım gerçek doğuş zamanı, sanayi devriminin gerçekleşmesi ile olmuştur. Küreselleşme ile beraber büyümüştür. Grafik tasarım tarihini de okuyarak grafik tasarım nedir? sorusunun cevabını kedinizde rahatça anlayabileceksiniz.

Bir Grafik Tasarımcı Ne İş yapar?

Bir grafik tasarımcı ne iş yapar? sorusuna cevaplamaya başlamadan önce grafik tasarımcı olmak için ilk önce lisans mezunu grafik tasarım eğitimi almalı ya da grafik tasarım kurslarına gitmiş olması gerekmektedir.

Hangi Programları kullanmaktayız?

Lucror Tasarım olarak Grafik tasarım, 2d animasyon, sosyal medya yönetimi gibi çeşitli dallarda sizlere hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti verirken dünyaca ünlü bazı lisanslı programlar kullanmaktayız. Bu programlar sırası ile adobe photoshop, adobe illustrator, adobe aftereffect, adobe premierpro’dur.

Sizlere iyi hizmet verebilmek için durmadan çalışıyoruz. Kendimizi her dakika geliştirerek yeniliklere açık bir firma olmaya özen gösteriyoruz.

Grafik Tasarımcının sorumlulukları nelerdir?

Bir grafik tasarımcının sorumlulukları vardır. Grafik tasarımcının sorumlulukları nelerdir? sorusunu bir grafik tasarımcı olarak sizlere yanıtlamak isterim.

Grafik tasarımcının en önemli dikkat etmesi gereken konulardan biri tasarımının vermesi gereken mesajı en iyi şekilde vermesini sağlamaktır. Mesaj içermeyen bir tasarım, görsel olarak güzel olmaktan ileriye gidemez. Unutulur, kaybolur gider. Kalıcı olabilmek için bir mesaj iletmesi gerekir. Bu mesajın en kısa ve öz bir şekilde karşı tarafa iletmesi gerekir. Müşteri tarafından önerilen değişiklikleri tasarımda uygulamalıdır. Tasarım hazırlanırken müşterinin gözünden bakmasını bilmelidir. Hazırlamayı planladığı tasarımı, dünya trendlerine uygun bir şekilde tasarlamalıdır.

2020 Grafik Tasarım Trendleri

Bu yazımda sizlere 2020 grafik tasarım trendlerinden bahsedeceğim. 2020 yılında bir çok trend ortaya çıkacak, bunlardan bazılarını dilim döndüğünce sizlere anlatacağım.

1. 3B Derinlik ve Gerçeklik

2019 yılında 3d trendi zirveye ulaşmıştır. 2020 yılında zirveden inmeyecek gibi duruyor. Modern yazılım yetenekleri sayesinde bu yılda daha kaliteli 3d grafik tasarımlar göreceğiz.

2. Tek Renkli

2017 yılında gelen çift ton trend çılgınlığı yerini tek renklere bırakıyor. 2020′ de tek renk üzerine daha basit tasarımlarla karşılaşacağız.

3. Parlak Metaller

Grafik tasarımda metalik malzemelerin, marka kimliği ve ürün tasarımı için son dönemde trendler arasına girmiştir. Bu tasarımlar için minimal bir yaklaşım gereklidir.

4. Tipografi Çılgınlığı

Tasarımcı yenilikçi ve modern bir tasarım için tipografi seçiminde saatlerini harcar. Tipografinin 2020 yılında tam anlamıyla çılgına dönmesi bekleniyor.

Güzel güller, Geometrik şekiller ve daha yaratıcı ögelerle süslenmiş tipografi kullanımları ile dikkatleri çürütüyor. 2020′ de sanatsal tipografi gerçekten göz alıcı olacaktır.

5. Görüntü ve Metin Maskesi

Görüntüleme ve metin maskeleme 2020′ de oldukça modern hale gelecektir.

6. Hat Sanatı

Özünde, Hat sanatı, şematik ve basitleştirilmiş bir çizimdir. Kavram ve fikirleri mükemmel bir şekilde iletirsiniz. 2020 trendleri arasına girecektir.

7. Çizim ve Fotoğraf Kolaj

Grafik tasarımda doodling, illüstrasyon dünyasında bir trend olarak başladı. Ancak zamanla web üzerindeki çizim ve fotoğraf kolaj tasarımlarda gördüğünüz bir hit haline geldi.

8. Basitleştirilmiş Çizimler

2020 yılında tasarılarınızda basitleştirilmiş çizimler en iyi seçim olacaktır. Tasarımcılar fikirleri iletmek için çizimleri kullanırlar. Bu çizimler 2020 yılında basit olacaktır. Bu sayede çok basit ve hızlı bir şekilde fikirleri karşı tarafa iletirler.

9. İzometrik Çizimler

İzometrik çizimler yıllardır kullanılmaktadır. Bir çok dönüşümden geçmiştir. Genellikle infographic tasarımı, web tasarımı ve sunum tasarımlarında kullanılırlar. 2020′ de hareket herşeydir.

İzometrik çizimler, animasyonlu ve etkileyici görsele dönüşüyor.

10. Vintage Tarzı

50′ ler tasarımcılar için inanılmaz bir ilham kaynağıdır. Toprak renk nüansları ve elle çizilmiş mürekkep resimleri kullanarak, 50′ li yılların tasarımları ile ev hissi uyandıran kompozisyonlar yaratıyor.

Vintage tarzı, marka kimliği ve ambalaj tasarımlarında, tipografi ve yazı olarak kullanılmaktadır.

11. Desenler ve Dokular

Şu dönemde desen ve dokular kullanımda artış başladı. Ancak geleneksel olarak kullanılması gerekmiyor. Birkaç tasarımın bir tasarımda veya sadece ekranı kaplayan desen bölümlerinin birleştirilmesi, 2020 normlarından olacaktır.

12. Geometrik Tasarımlar

Grafik tasarım genel geometrik tasarımlar yer almaktadır. Geometrik tasarımlar ile tasarımcı tasarımlarında sadeliği hedeflediğinden, düz geometrik şekiller kullanmak, 2020 trendleri arasında yer alacak.

13. Sıvılar

Geometrik şekillerin aksine, sıvı şekiller yaratıcılık, çeviklik ve hareketi simgeler. Sıvılar tasarımcının elde etmek istediği pürüzsüz, yumuşak bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. 2020 yılında trendler arasında yer alacaktır.

Grafik Tasarım

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bir şeyler yaz!