İnisiyal harf nedir? Paragrafların başlama harfi olarak dergilerde ve kitaplarda kullanılan harflerdir. Metinin estetik görünüm kazanması için kullanılmaktadır. Boş alanların değerlendirilmesinde ve okuyucuyu yazıya yöneltmede kullanılır.

İnisiyal Harf Nasıl kullanılır?

Paragraf başlangıcın da normal yazı fontunda farklı olarak baş harfin büyütülerek göze hoş bir şekilde sunulmasıdır. Bu harfler bir sayfada birden fazla kullanılmamalıdır. Göz yorulmasına neden olmaktadır. Bu paragrafta da bizzat inisiyal harf kullanarak sizlere görsel bir örnek vermek istedim. Bu paragrafın başına yani P harfine baktığınız vakit bu konuyu da öğrenmiş oluyorsunuz.

Lorem İpsum Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lorem ipsum, tasarım aşamasında sürekli karşılaştığımız taklit yazıdır. Çalışma taslaklarında kullanırız. Bu taslaklarda metin bloklarına yerleştiririz. Lorem ipsum punto, renk ve yazı tipi özelliklerini içerir.

Lorem ipsum kullanım amacı tasarımı inceleyen kişinin yazı içeri ile değil, direk olarak tasarımı odaklanması için kullanır. Yani tasarımı ön plana çıkararak, ilginin metin içeriğine yönelmesini engeller. Tasarımcılar lorem ipsumu 1500 yıllarından beri bu nedenlerden dolayı kullanmaktadır.

Bu taklit yazısı bir anlamı yoktur. Hiçbir dile bağlı değildir. Bu açıdan ilgi çekmez. Sunum taslağı hazırlamak için kullanılır.

İnisiyal Harfin Okunabilirliği ve Metine Etkisi

Tasarımda en önemli özelliği bir mesaj iletmesidir. Bu mesajı iletirken hem metinler hem de görseller kullanılır. Mesaj iletilmesinden metinler de görseller kadar önemlidir. Bu neden dolayı kullanılan metinlerin görünümleri ve okunabilirliği çok önemlidir.

Karşı tarafın gözünü yormamalı, sade ve okunaklı olmalıdır. Okunabilirliği sağlamak için metin içerisindeki harf aralıkları, satır aralıkları, paragraf aralıkları, paragraf başı gibi kuralları yerinde kullanmak gerekmektedir.

Umarım verdiğimiz bilgiler işinize yaramıştır. Bizi instagram‘ da takip etmeyi unutmayın. Blog sayfamızda gezinmek isterseniz, buradan devam edebilirsiniz.