tasarımda fontlar

En usta tasarımcının bile içinde kaybolduğu binlerce fontlar arasında en uygun olanı seçmek her babayiğidin harcı değil. Yazı fontları ile başınız dertte, hangi fontu seçerek müşterinize sunacaksınız? İşte bu yazı size tasarlama aşamasında yardımcı bilgilerle dolu olacak. Bir ara web tasarım sayfamızı da ziyaret etmenizi öneririm. Şimdi font üzerine olan bu yazıyı dikkatlice okuyun ve not almaya başlayın. Bu bilgiler sizin işinize çok yarayacaktır.

Bir çok fontu ücretsiz internetten indirebilirsiniz. Bunlar sizin işinize yarayacaktır. Bu arada ücretsiz font denizinde boğulmayın sakın. Yalnızca işinize yarayacak ve kullanacağınız fontları indirin. Fazla çeşitlilik kafanızı bulandırabilir. Ayrıca bakınız: Font ve karakter arasındaki farklar.

Helvetica, bio sans, futura, orion, v.b. bir çok font örneği verilebilir. Ancak bu sizi biraz sıkabilir. O yüzden sizin için konuyu uzatmayacağım. Size tasarımda doğru yazı tipi kullanmanın 7 Yolunu anlatacağım.

Tasarımcı Yazı Fontları ve Tasarımda Doğru Yazı Tipi Kullanmanın 7 Yolu

tasarımcı yazı tipleri

Tasarımcı iyi bir iş çıkarmak isterse renklerin yerleşiminden, imajlara puntodan, yazı tipinde kullanılacak simgeye kadar bir çok ayrıntı dikkate almak zorundadır. Kaliteli bir tasarım çıkarmak isteyen tasarımcı için yazı tipi seçimi oldukça zorlayıcı bir durumdur

Size bir kaç madde ile bu bilgilerden font seçimi ve kullanımı hususunda 7 bilgi:

1. Tasarımcı Yazı Fontları ve Hizalama Konusu

Bir tasarım çalışmasında eğer simetrik bir çalışma yapıyorsanız, yazılarınız birbirine hizalamalısınız. Simetrik bir çalışmada düzen çok önemlidir.

2. Markanızın Karakteri, Rengi ve Yazı Tipi Uyumlu Olmalı

Renklerin uyumu ve bu renklerin karşıya verdiği duygu iyi düşünülmeli. Yazı tipi ve font markanın ruhuna uygun seçilmeli.

Marka için uygun renk nasıl seçmeliyim? Marka hakkında bilgi almak isterseniz marka tanıtımı adresinden devam edebilirsiniz.

Renklerin duygularını ve bazı örnek logoları size vermek istedim. Markanın duygusuna uygun font seçimi yapmak bazen saatlerinizi alabilir. 2021 yılında sanatsal fontların trend olması ile beraber font seçme işleri bir hayli zorlaştı. Yeteneğiniz varsa yeni bir font çizebilirsiniz. Çünkü ilk önce logo ve yapılan işin ruhuna uygun bir yazı tipi seçmek gerekiyor.

3. Tasarımcı Yazı Fontlarının Okunaklı Olması Şart

Son dönemde sade tasarımların trend olması ile beraber tüketiciye en basit şekilde ulaşmak ön plana çıkarıldı. Bunun içinde font seçiminde basit ve okunaklı yazı tipleri seçmekte fayda vardır.

Karmaşık ve büyük harflerle yazılmış çok uzun metinlerden uzak durun. Sadeliğe dikkat edin. Menü tasarım için bu madde oldukça önemlidir.

4. Farklı Punto Kullanımı 

Farklı boyutta yazı puntoları kullanarak, tipografik hiyerarşi ve vurgu yapmak istediğiniz kısmı ön plana çıkarırsınız. Tüketici ilk önce bu vurgulamak istediğiniz kısmı fark edecektir.

5. Tüm Metni Büyük Harflerle Yazmayı Deneyin

Tasarımda, metniniz çok uzun değil ise tamamını büyük harflerle yazabilirsiniz. Kuvvetli ve çağdaş bir tasarım istiyorsanız, daha büyük bir etki yaratabilirsiniz. Nike bu tekniği kullanarak oluşturmuş olduğu sloganını, Facebook sayfasında kullanarak başarılı bir örnek olabilir bize.

6. Metninizi En İyi Görülecek Yere Koyun

Temiz ve açık alanlara metninizi yerleştirmeniz unutmayın. Tasarımlarınızda ayriyeten temiz alanlar bırakarak tasarımda ferahlık sağlayabilirsiniz.

7. Metni Mümkün Olduğunca Kısaltın

Tasarımınızı yaparken verilmesi gereken mesajları en sade ve kısa şekilde vermeye çalışın. Yazı metini kısa tutmak işe yarayacaktır. Çalışmalarımızı görmek isterseniz bizi takip edebilirsiniz.