Eklektik nedir? Yunanca da eklektikos olarak yazılır. Seçmek anlamına gelen bu kelime eklektikos kelimesinden türemiştir. Anlamından da anlaşılacağı gibi seçme işlemi yapılmaktadır. Farklı çalışmalardan ve kaynaklardan farklı seçimleri bir araya getirilerek oluşturulan çalışmalara verilen bir isimdir. Sizler için eklektik nedir sorusunun en iyi şekilde cevaplamak isterim.

Bu çalışmalarda daha çok doğa üstü varlıklar, doğa üstü hayvanlar ve hayal dünyasına ait öğeler yer alır. Seçimler gerçek üstü imgelerden yana kullanılır. Bu çalışmalara bakan kişiyi farklı alemlere götürür.

Profesyonel abone ol animasyonu hizmetimizden yararlanmak için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Farklı sanat unsurlarının kullanıldığı bir çalışmadır. Bu çalışmalarda farklı çağ sanat üsluplarından devşirmeler kullanılır. 19. yüzyılda kullanılan bu sanat, insanlar tarafından büyük ilgi görmüştür. Eklektik, hiç bir zaman bir üslup olmamıştır. Şunu söyleyebiliriz. Farklı eklektik üsluplar olmuştur.

Eklektik Neyi İfade Eder?

eklektik ne anlama gelir

Eklektik, farklı akımların veya felsefelerin bir araya getirilerek farklı bir durumda aktarılmasıdır. Özellikle sanatta çok fazla kullanılmaktadır. Sanatta devşirilmiş farklı unsurların bir arada kullanılmasıdır.

Eklektik Nedir? Eklektik ile Psikoloji İlişkisi

eklektik psikoloji

Zihin ve davranışların incelenmesinde tek bir yönden sınırlandırılmamalıdır. Bu durumda devreye eklektik girmektedir. Psikolojide insan davranışlarını yorumlarken birden çok yaklaşım ile incelenmesidir. Bu yaklaşımların harmanlanmasıdır. Agresif insanların neden agresif olduğu konusunda aile yetiştirmesinin tek bir etken olarak düşünülmemelidir. Bunun yanında bulunduğu toplumundan tutun, bulunduğu kültürün cinsiyet rollerine kadar bir çok etkende bir harman halinde düşünülmelidir. Psikolojide bir kuruma bağlı kalmayarak, bir çok kuramın işe yarayan yaramayan kısımlarını ayırt eder.

Eklektik Nedir? Eklektik Dekorasyon

eklektik dekorasyon örnekleri

Eklektik dekorasyonda zıtlık yaratmakta kullanılır. Farklı tasarımları bir arada kullanarak dekorasyonda bir zıtlık yaratırlar. Bu sayede bir salonda birden farklı tasarıma sahip ürünler görebilirsiniz. Ancak farklı tasarımlar arasında uyum sağlanmaz ise karmaşa yaşanır. Bu uyumu sağlamak çok zordur. Elektik hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar. Yazımızı okuduğunuz için sizlere teşekkürlerimi sunarım. Instagramdan bizi takip etmeyi unutmayın. Blogumuzda yer alan bir çok konuyu da bilgi almak isterseniz buradan blog sayfamıza geri dönüş yapabilirsiniz. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Herhangi bir grafik tasarım hizmetine ihtiyacınız olduğu zaman bize ulaşın. Bizi nerede bulacağınızı biliyorsunuz.