Font ve karakter kavramları her zaman karıştırılmaktadır. Peki Font ve karakter arasındaki fark nedir? Cevabı yazının devamında. Font, karakter oluşumda kullanılan fiziksel bir kalıp niteliğindedir. Bu tanım her yerde geçerlidir. Bu iki arkadaş birbirleri ile karıştırılarak yanlış bir şekilde kullanılabiliyor olabilir. Biz de bu sorunu kökten çözmek için böyle bir yazı yazmaya karar verdik.

Benzer bir konuda yazmış olduğumuz diğer rehber: Tasarımcı yazı fontları.

Aslen font ve karakteri karıştırmamanın yolu şudur. Aklınızda yani zihninizde fontu bir kalıp olarak düşüneceksiniz. Font kalıp ise karakter kalıbın şekillendirdiği ve oluşturduğu, yani yeniden yaratığı şeydir. Böyle düşünerek zaten en iyi şekilde tanımlamış oluyorsunuz. Bir daha karıştırmamış olacaksınız. Sizin için en iyi yol bu diye düşünüyorum. Lucror tasarım olarak sizlere en iyi bilgileri vermek için çabalıyoruz. Sizlere hizmet vermeyi çok isteriz. Web tasarım hizmetimize de bir göz atın.

Font ve Karakter

font ve karakter

Font ve karakter sık sık karıştırılıyor. Aslen bu ikisi birbirinden iki farklı olgudur. Karıştırılmasının sebebi aslında ikisinin de birbirine çok yakın olması. O yüzden karıştıran arkadaşları mazur görmeliyiz. İyisi mi biz ikisini de detaylı bir şekilde sizlere açıklayalım. Böylece bütün şüphe ve kafa karışıklığı ortadan kalkar.

Font

font nedir

Bir karakteri oluştururken kullanılan belli özelliklere sahip bir kalıptır. Bu kalıp sayesinde karakterler oluşur. Karakter ile fontu birbirine karıştırmayın sakın. Font dediğimiz şey aslında başlı başına bir derya. Bunun serif versiyonu var sans versiyonu var yani var oğlu var. İnternet üzerinden ücretli ve ücretsiz olmak üzere binlerce özel fontu indirebilirsiniz.

Karakter

karakter nedir

Karakterler her biri aynı özelliklere sahip olan ve aynı kalıptan çıkmış gibi üretilen nesnelerdir. Bir klavyeden örnek verirsek klavyedeki duşlar fonttur. Bu fontlara bastığımızda ekranda beliren harflerde aslında karakter olmuş oluyorlar.

Font bir kalıp olduğuna göre bu kalıp belli bir özelliğe sahiptir. Bu özellikle fontlar, karakterlere bu etkiyi verirler. Bu yazıda font ile karakter arasında farkı anlattık. Lucror Tasarım olarak Instagram‘da bizi takip etmeyi unutmayın. Tekrar görüşmek dileğiyle sağlıklı günler dilerim.